Onemocnění jater

Fruktóza může být nebezpečná

Michaela Kopřivová
17.07.2013

Fruktóza je jednoduchý sacharid s vyšší sladivostí než běžný cukr, ještě nedávno hojně doporučované alternativní sladidlo. Zvláště pro diabetiky. Dnes vědci bijí na poplach. Vysoký příjem fruktózy přispívá k obezitě i poškození jater. Zvyšuje riziko postižení diabetem a kardiovaskulárními onemocněními, stojí za současnou celosvětovou epidemií obezity. Může způsobit i rozvoj karcinomu slinivky.

Kde se fruktóza vyskytuje?

Fruktóza je přirozeně obsažena v ovoci, medu apod. Odtud však žádné nebezpečí nečíhá. Zvláště pokud je ovoce a med součástí jinak vyvážené stravy. Nebezpečné je, že fruktóza nebo na fruktózu bohaté sirupy (např. kukuřičný sirup) jsou součástí nespočetné řady nápojů a potravin kolem nás.

Vysoký obsah fruktózy je v ovocných džusech a slazených nápojích, od ochucených minerálek po Coca-Colu. Vyskytuje se ale také v jogurtech, pečivu, sušenkách, tyčinkách, ale i slaných krekrech a ve většině průmyslově vyráběných potravinách.

Proč se do potravin přidává? Důvod je prostý. Kombinace výrazně nižší ceny a podstatně vyšší sladivosti, než by tomu bylo u cukru, snižuje náklady na výrobu potravin.

Fruktóza versus glukóza

Ještě před pár desítkami let nebyly známy rozdíly mezi fruktózou a glukózou, tyto látky byly považovány za rovnocenné sacharidy.

Časem se však ukázalo, že metabolismus je u obou cukrů zcela odlišný, a to přes chemickou podobnost stavby. Zatímco většina glukózy putuje do tkání, především do svalů, kde slouží jako zdroj energie, fruktóza míří do jater, kde prochází přeměnami a škodí organismu na mnoha frontách.

Proč je fruktóza nebezpečná?

Fruktóza zvyšuje syntézu tuků, které se ve zvýšené míře usazují v cévních stěnách. Stojí tak v pozadí cévních chorob i ischemické choroby srdeční. Zvyšuje také množství tzv. viscerálního tuku. 

Viscerální tuk je uložen mezi orgány. Pokud je zmnožen nad jistou hranici, zvětšuje objem břicha a obvod pasu.

Tento tuk uvolňuje hormony a ovlivňuje metabolismus, takže výsledkem je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, diabetu mellitu II. typu a u žen rakoviny prsu. Pokud tedy přijímáme fruktózu, přijímáme vlastně tuky. Zatímco glukóza se spálí a přemění na tuk jen z 5 %, fruktóza se přemění na tuk ze 40 %.

Ukládání tuků z fruktózy v játrech vede k jejich poškození. Dochází k jejich zvětšení a ztučnění a výsledkem může být i zánět jater.

Zvýšený příjem fruktózy zvyšuje obezitu i dalším mechanismem. Ovlivňuje totiž hormony leptin a grelin, které stimulují centra sytosti. Fruktóza méně než glukóza navozuje pocit sytosti, takže máme větší pocit hladu.

Nadměrný přísun fruktózy vede také ke snižování citlivosti k inzulinu a k poruchám jeho sekrece. Výsledkem tak může být i rozvoj obávané cukrovky.

Autor: Michaela Kopřivová

Potraviny pro hubnutí
Poporodní traumata

Další články

Jak vydržet extrémní vedra
Voda a hydratace

Jak vydržet extrémní vedra

20.06.2013

Extrémní teploty posledních dnů o něco předběhly astronomické léto, které začne zítra v ranních hodinách. Přestože se v posledních letech před sluníčkem varuje téměř neustále, stál ...